,,EMINESCU-LUCEAFĂRUL POEZIEI ROMÂNEŞTI,,

În data de 15 ianuarie 2013 în Şcoala Gimnazială Tusa, s-a derulat proiectul educativ transdisciplinar ,,Eminescu-Luceafărul poeziei româneşti”.Proiectul a fost coordonat de către Vereş Pop Margareta– profesor limba română/religie ortodoxă, Costina Florica –– profesor limba şi literatura română şi Avram Mircea -profesor educaţie muzicală. Elevii care au adus la viaţă un crâmpei din vremurile de altădată fac parte din clasele V-VIII de la Şcoala Gimnazială Tusa.Prin activităţile programate am dorit să oferim elevilor ipostaze inedite de cunoaştere a marelui poet prin: poezie, cântec, imagini şi stimularea creativităţi. Totodată, am urmărit dezvoltarea a diferite categorii de competenţe: artistice, dar şi consolidarea abilităţilor de comunicare, a impresiilor, sentimentelor, trăirilor.Rezultatul activităţii: o abordare interdisciplinară (literatură română, religie, educaţie muzicală şi educaţie plastică) a unei teme importante a literaturii române.În cadrul activităţii au fost prezentate referate de către elevii care au adunat date despre viaţa şi opera marelui poet naţional, s-au recitat poezii şi s-au intonat cântece în memoria geniului literaturii româneşti. Faptul că programul a vizat mai multe aspecte – muzică, creaţii literare şi plastice, şi nu doar pe cel strict literar, i-a făcut pe copii să considere această activitate relaxantă, incitantă, atractivă.Poeziile lui Eminescu au fost sursa de inspiraţie pentru creaţiile proprii ale elevilor care au scris compuneri şi poezii în care au folosit expresii şi imagini din versurile eminesciene. Activitatea a fost popularizată în şcoală prin realizarea unui spaţiu expoziţional unde au fost afişate unele din lucrările elevilor. La final s-a realizat feed-back-ul activităţii, în care elevii şi-au exprimat impresiile. (Profesor Limba română-Vereş Pop Margareta/ Şcoala Gimnazială Tusa)

Posted in Activitati.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *