Festivalaul Judetean de Teatru pentru Elevi Zalau

Municipiul Zalau a fost gazda primei editii a Festivalului de Teatru pentru Elevi. Evenimentul a avut loc in data de 26 noiembrie 2011, iar reprezentantii au fost sustinuti in sala festiva a Scolii Gimnaziale ,,Mihai Eminescu” Zalau. Festivalul structurat in doua, Scoala noastra a participat la acest festival la sectiunea teatrului popular cu trupa ,,Licuricii”, care  a fost formata din 5 actrite: Avram Oana, Coste Sefora, Maxim Denisa, Muresan Denisa, Tomolea Cristiana, indrumate de doamna profesoara Palce Adriana. Aceasta piesta de teatru, ,,La doptor”, a fost scrisa de doamna profesoara Popit Maria. Juriul a fost format din personalitati de seama din domeniul actoriei, scriitori si inspectori scolari. In cadrul acestui concurs am avut ocazia sa vadem si alte trupe care ne-au adus zambetul pe buze si buna dispozitie.

Cand credeam ca s-a terminat atat de frumos , ziua de 26 noiembrie, a inceput anuntarea premiilor. Toata sala s-a cufundat intr-o tacere de mormant, stand cu totii atenti si asculatand premierea. Cand s-a ajuns la Premiul III , am auzit: ,,Se acorda Premiul III Trupei ,,Licuricii’’ de la Scoala Sig”. In acel moment am simtit un sentiment ciudat care ne cuprindea sufletele, emotiile pusera stapanire peste noi. Am mers cu pasi marunti si timizi si ne-am luat premiul mult asteptat.

Acest concurs s-a incheiat cu mari succese pentru scoala noastra , iar la urmatoare editie a acestui festival sigur vom fi din nou prezente.

Posted in Activitati.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *