” Festivalul Judetean de teatru pentru elevi” Editia a II-a

Cea de-a doua ediţie a Festivalului Judeţean de teatru pentru elevi a avut loc în perioada 16-18 noiembrie 2012. Aproape 600 de elevi, reuniţi în 45 de trupe de teatru s-au întrecut în cele trei secţiuni ale Festivalului: teatru popular, teatru dramatic destinat elevilor de gimnaziu şi teatru dramatic destinat elevilor de liceu. Evenimentul a avut loc în sala „Dialoguri europene” a Centrului de Cultură şi Artă al Judeţului Sălaj, începand cu ora 10.00. La secţiunea teatru dramatic-scoli gimnaziale, juriul a fost format din: Viorel Tautan, Flavia Ardelean şi Gheorghe Bodea, iar pentru liceu, juriul a fost format din: Melania Ursu, Flavius Lucacel şi Marcel Lucaciu. Şcoala noastră a participat la acest festival, cu două trupe: “Licuricii” elevi de gimnaziu şi “Liceenii” elevi de liceu. Trupa “ Licuricii” compusă din elevii: Avram Oana, Mureşan Denisa, Sabou Lavinia şi Tunsu Robert au interpretat şceneta “ Şcoala bătrânilor din sat” compusă de prof. Avram Mircea. Trupa “ Liceeni “ compusă din elevii: Ignat Ionuţ, Peşteleu Adela, Sabou Adrian, Sabou Marius, Peşteleu Gabi şi Gliguţa- Fizeşan Marian, au interpretat şceneta “ Castravetele” de Florin Piersic.

Posted in Activitati.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *