PROIECTUL ,,ALEGE VIAŢA,,

În data de 31 01 2013, la Liceul Tehnologic nr. 1 Sîg s-a derulat Proiectul ,,Alege viaţa,, care are ca scop reducerea numărului de avorturi în rândul adolescentelor şi conştientizarea tinerilor asupra valorilor vieţii umane.În cadrul proiectului a avut loc o conferinţă la care au participat elevii claselor VII-XIII de la Liceul Tehnologic Sîg şi elevii clasei a VIII-a de la Şcoala Gimnazială Tusa.Activitatea a fost organizată de Prof. de Religie Ortodoxă Vereş Pop Margareta şi au participat preoţii din localităţile comunei Sîg:Pr. Vereş Pop Călin-Parohia Tusa, Pr.Zaharia Avram-Parohia Mal, Pr. Neaga Sorin-Parohia Fizeş, care au prezentat elevilor poziţia Bisericii faţă de tema propusă.Punctul de vedere al ştiinţei referitor la.conceperea şi dezvoltarea intrauterină a unui individ a fost expus de către profesorul de Biologie Ţîrlea Florin.Medicul ginecolog Focşa Arthur din localitatea Zalău, a acordat un interviu prin telefon, explicând elevilor ce înseamnă avortul, care sunt riscurile la care sunt supuse tinerele in momentul întreruperii de sarcină dar şi urmările avortului din punct de vedere medical. (Prof.Religie Ortodoxă Vereş Pop Margareta Liceul Tehnologic Nr.1 Sîg)

Posted in Activitati.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *