Ziua de 1 Decembrie sărbătorită la Liceul Tehnologic Nr. 1 Sîg

 Cu ocazia zilei de 1 Decembrie, elevii Liceului Tehnologic Nr. 1 Sîg au pregătit un frumos program artistic, dedicat sărbătorii Marii Uniri.

            ,,Veşnicia s-a născut la sat!” spunea poetul Lucian Blaga.Satul românesc este acela care poartă peste ani tradiţia portului, cântecului şi dansului popular.Cât timp le cunoaştem şi le transmitem din generaţie în generaţie vom rămâne veşnic români.Suntem cu toţii fraţi unţi pe glia aceasta scăldată de sânge, pe meleaguri îndrăgite de ţăranii şi conducătorii lor.Ni-i amintim şi îi cinstim, pentru că datorită unui Mihai Viteazul, Stefan cel Mare, Vlad Tepeş, Avram Iancu, Nicolae Bălcescu, Carol I, astăzi suntem liberi şi unţi.

            Ziua de 1 Decembrie este ziua în care s-a făcut dreptate.Este ziua în care au cântat toţi românii într-un glas:
Ziua Unirii!

                        La mulţi ani români!La mulţi ani România!

 PIC_0954 PIC_0959 PIC_0968 PIC_0969 PIC_0970 PIC_0971 PIC_0979 PIC_0974 PIC_0980photo0_6photo0_7photo0_8photo0_8photo0_7photo0_6photo0_5photo0_4photo0_3photo0_2

Posted in Fără categorie.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *